niedziela, 25 września 2016

Lalki z Chorwacji

Do naszej szkoły przyjechały lalki z Chorwacji. Pozostaną z nami do stycznia 2017 r.



Tarragona

Tarragona – miasto we wschodniej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym, w południowej Katalonii; stolica prowincji. Miasto liczy 128 152 mieszkańców. Związek miejski Tarragony jest dwudziesty pod względem wielkości w Hiszpanii i liczy 348 921 mieszkańców. W Tarragonie znajduje się duży port morski. Miasto jest siedzibą uniwersytetu.
W mieście znajduje się stacja kolejowa Tarragona. 7,5 km od miasta znajduje się port lotniczy Aeropuerto de Reus.
Początki miasta sięgają głębokiej starożytności. Pierwotnie osiedlili się tu Iberowie, następnie Kartagińczycy, którzy nazwali miasto Tarchon, a w III wieku p.n.e. założyli tu swoją bazę Rzymianie. W Imperium Rzymskim Tarragona (Tarraco) była warownym obozem wykorzystywanym do podboju Półwyspu Iberyjskiego. Za czasów Oktawiana Augusta miasto zostało stolicą prowincji  Hispania Tarraconensis. W czasie największego rozkwitu Tarraco było jednym z najwspanialszych miast całego imperium. Zamieszkiwało je około 250 tysięcy osób. Przez pewien czas miasto biło własną monetę.
Po upadku Rzymu zdobyta w 406 przez Swebów i Wandalów a w 416 przez Wizygotów, którzy utworzyli w Hiszpanii własne państwo. W roku 713 opanowana przez Maurów.
We wczesnym średniowieczu miasto przeszło pod władzę arystokracji z pobliskiej Barcelony, a w kolejnych wiekach dzieliło los całej Katalonii.
Tarragona słynie przede wszystkim z zabytków okresu rzymskiego. Zebrane tu zabytki z czasów rzymskich stały się przyczyną wpisania Tarragony w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do naszych czasów dotrwały m.in. resztki starożytnych murów miejskich, teatru, amfiteatru, dwóch forów rzymskich, a także cyrku, na którym począwszy od I wieku p.n.e. urządzano wyścigi rydwanów.
Pozostałości amfiteatru rzymskiego, powstałego w II w. leżą za murami, w pobliżu brzegu morza. W jego obrębie znajdują się ruiny kościoła zbudowanego przez Wizygotów. W średniowieczu z amfiteatru korzystano jako z kamieniołomu, dostarczającego budulec do wznoszenia domów i świątyń.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarragona

W czasie naszego pobytu odbywał się festiwal świętej Tekli, której relikwie znajdują się w miejscowej katedrze. Z tej okazji na ulicach miasta, również przed katedrą buduje się HUMAN TOWERS. Tutaj znajduje się link do strony internetowej Tarragony. Możecie obejrzeć  the human tower constructions

Herb Tarragony

Flaga miasta

Katedra

Dziedziniec klasztoru


Uliczka w Tarragonie

Budynek z flagą katalońską

Mury z czasów rzymskich


Amfiteatr

Makieta starożytnej Tarragony

sobota, 24 września 2016

Listy i pamiątki z Katalonii


W czasie pobytu w szkole w Perfort nauczyciele przeprowadzali lekcje CLIL: w języku narodowym i po angielsku. Nauczycielki z naszej szkoły przeprowadziły lekcje m.in. w klasie 6. Przekazały pozdrowienia od uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubsku i poprosiły o napisanie listów w ich ojczystym języku do naszych uczniów.

Catalan letters





Pamiątki z Katalonii są prezentowane w Erasmus+ Corner i przeznaczone na nagrody w  konkursie wiedzy o Katalonii i Hiszpanii, który odbędzie się w październiku 2016 r. w naszej szkole
souvenirs


Spotkanie z uczniami

Uczniowie przywitali nas na sali gimnastycznej. Wykonali dla nas kilka utworów muzycznych: np. piosenkę po angielsku o przyjaźni oraz zagrali utwór Carmina Burana na fletach. Potem wspólnie obejrzeliśmy film prezentujący poszczególne szkoły. Nasz film bardzo się im podobał. Obejrzeliśmy klasy lekcyjne i obserwowaliśmy lekcje prowadzone przez nauczycieli hiszpańskich. W czwartek nauczyciele, którzy przyjechali do szkoły w Perfort przeprowadzili lekcje. Nauczycielki z Polski uczyły dzieci zabaw w języku polskim (Bugi, Komar, To taka gra). W klasie 6 pokazaliśmy prezentację o Polsce. Ta klasa jest nazywana "polską" bowiem od początku projektu poznaje Polskę i przekazuje informacje o naszym kraju innym uczniom w swojej szkole. Dzieci były zdziwione różnorodnością krajobrazu. Na zakończenie lekcji napisały pozdrowienia do naszych uczniów.

Drzwi do klas są przeszklone, często otwarte w czasie lekcji

"Polska klasa" - kl. 6





Uczniowie mają koszulki z nazwą szkoły

Spotkanie z dziećmi na sali gimnastycznej

Niektóre dzieci używały laptopy, a niektóre podręczniki


Spotkanie z uczniami


Szkoła pokazała zdjęcia z realizacji projektu


Carmina Burana na fletach



Perfort koło Tarragony, w Katalonii

Perfort jest wioską leżącą 9 kilometrów od Tarragony. Leży w Hiszpanii, ale w części zwanej Katalonią. Wokół znajdują się zakłady chemiczne oraz kilka gospodarstw rolnych. W centrum jest kościół.





 





Szkoła hiszpańska

Od 19 do 23 września trwało czwarte międzynarodowe spotkanie projektowe w Hiszpanii. Jest to szkoła podstawowa i przedszkole, gdzie uczą się dzieci od 5 do 12 lat. Uczniowie powitali nas w sali gimnastycznej. Na spotkanie przybył też burmistrz Perafort.

Korytarz na parterze

Główny korytarz


Klatka schodowa




Erasmus + Corner

Tablica informująca o projekcie


Lekcja religii



W każdej klasie znajduje się projektor i komputer oraz kosze do segregacji śmieci


Klasa w której prowadzone są lekcje muzyki
Na korytarzu znajdują się tablety, z których mogą korzystać uczniowie
Plac zabaw dla przedszkolaków
Praca uczniów

Uczniowie pracują często metodą projektów
Słowniki angielsko-katalońskie
Wszystkie pomoce są drukowane w szkole. Szkoła zbiera od uczniów  po 30 euro na początku roku szkolnego. Z tych pieniędzy kupuje się wszelkie potrzebne materiały np. papier, kredki itd.